مرکز علمی کاربردی شهرداری بانه

علمی کاربردی بانه

برگزاری سمینار علمی – تخصصی مدیریت بحران

نوشته شده در 26 آذر 1398 | ارسال دیدگاه |

دانشگاه علمی کاربردی بانه با همکاری فرمانداری، شهرداری و انجمن پاژین بانه به مناسبت هفته پژوهش سمینار علمی – تخصصی سمینار مدیریت بحران را برگزار نمود. این سمینار روز دوشنبه مورخه 25/09/98 ساعت 10 صبح در محل سالن اجتماعات دانشگاه علمی کاربردی شهرداری بانه شروع به کار نمود.

در ابتدای مراسم تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید انجام گرفت و در ادامه سرود ملی ایران پخش شد. اولین سخنران این سمینار جناب آقای عبدالواحد رفاعی رئیس دانشگاه علمی کاربردی شهرداری بانه بودند که با تبریک شروع هفته پژوهش سخنان خویش را بیان نمودند. در ادامه با اشاره به بحران های رویداده در شهرستان و مناطق همجوار به ضرورت برگزاری سمینار هایی با موضوعیت مدیریت بحران تاکید نمودند. ضرورت آموزش شهروندی، بررسی پتانسیل  های اداری و منابع موجود شهرستان و وجود آمار مستند و بایگانی در حوزه ادارات ستاد بحران از دیگر محورهای بحث ایشان بود.

بخش بعدی سمینار پخش کلیپی از آتش سوزی در شهرستان بانه بود که انجمن مردمی حفاظت از محیط زیست پاژین تهیه کرده بود. بخش تخصصی سمینار با سخنرانی دکتر مجیدی پریشان و دکتر علی احمدی ادامه پیدا کرد. موضوع  مورد بحث دکتر پریشان « مدیریت بحران یا ریسک» بود . در این راستا ابتدا به نظریات توسعه و توانمندی کشورها و ویژگی های مناطق توسع یافته و مشکلات سر راه آنها پرداخته شد. سپس به ویژگی های کلی ایران و استان کردستان و شهرستان بانه از نظر مشکلات و بحران ها سخن به میان آمد. مخاطرات دسته بندی و نقش هر کدام با ذکر سابقه تاریخی آن توضیح داده شد. ضررورت توجه به کاهش آسیب پذیری در برابر مخاطرات، برنامه ریزی برای کاهش آسیب پذیری، مشارکت مردمی و توجه به اهمیت مدیریت ریسک در برابر مدیریت بحران دیگر محورهای مورد بحث ایشان بود. در جمع بندی ایشان موارد ذیل مورد نظر قرار گرفت.

مخاطرات بخش جدایی ناپذیری از زندگی ما در عرصه های مختلف فضایی  هستند،(ریسک) یک واقعیت است.کاهش انواع ریسک نیاز به کار اساسی و عملیاتی دارد. جهت برنامه ری برای کاهش آسیب پذیری در برابر مخاطرات شناسایی و اولویت بندی یکی از مراحل کلیدی است. مولفه های مبنایی مدیریت ریسک(آگاهی، دانش، ظرفیت تحمل و…) نقش اساسی در کاهش آسیب پذیری در برابر ریسک است.

در ادامه برنامه سمینار دکتر علی احمدی با موضوع « مدیریت بحران در نواحی شهری » با ایراد سخنرانی پرداختند. ابتدای سخن ایشان با لزوم توجه به بحران ها و مدیرت بحران ها در سکونتگاه های شهری  و با تعریف حادثه ، سانحه، بحران وریسک بود. بحران ها باید به گونه ای مدیریت شوند که امنیت و مصونیت را برای افراد جامعه به همراه داشته باشد. ایشان به مقایساتی در مورد مخاطرات طبیعی در ایران و دیگر نقاط جهان پرداخته و روند رو به رشد تلفات و آسیب ها را متذکر شدند. در ادامه به وظایف اعضای مدیریت بحران پرداختند و دیدگاه های مربوط به مدیریت بحران را بحث نمودند. سپس  اقدامات و راهکارهای مدیریت بحران و کاهش صدمات ناشی از آن را مطرح  شد و برنامه ریزی برای بازسازی مناطق حادثه دیده و بخصوص ابعاد مختلف آسیب دیدگی افراد بحث شد. عناصر شهری تاثیر گذار از جمله بافت، فرم و کاربری در زمینه مدیریت بحران از دیگر محورهای مورد بحث ایشان بود که تاکید ایشان بر نواحی شهری شهرستان بانه بود.  

در آخرین بخش سمینار، انجمن مردم نهاد پاژین با ارائه گزارش عملکرد خود در زمینه مدیریت بحران ارائه سخنرانی نمودند. در این بخش در زمینه آموزش های لازم و برگزاری کلاس و دوره ها بحث شد. همچنین نقش فعال در مهار آتش سوزی های شهرستان توسط اعضای انجمن و فعالیت در زمینه درخت کاری و حفظ محیط زیست، توضیح داده شد.

در این سمینار عموم مردم، اعضای انجمن ها و سازمانهای مردم نهاد، اساتید و مدرسان دانشگاه، دانشجویان، نماینده گان ادارات و سازمانهای دولتی از جمله نیروی انتظامی شهرستان بانه، آتش نشانی، منابع طبیعی، هلال احمر، فرمانداری، شهرداری، بنیاد مسکن، راه و شهرسازی، اداره آب و امور آب، اعضای شورای شهر حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *