مرکز علمی کاربردی شهرداری بانه

علمی کاربردی بانه

بانه پیشرو طرح توانمندسازی سکونتگاه های غیر رسمی استان است

نوشته شده در 1 آذر 1395 | ارسال دیدگاه |

سنندج- ایرنا- شهردار بانه گفت: شهر بانه نخستین شهر استان است که طرح توانمند سازی و اقدامات زیر بنایی و خدمات رسانی را در حاشیه شهر و سکونتگاه های غیر رسمی شروع کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا بابک رستم پور شامگاه پنجشنبه در آیین تجلیل از بانوان ساکن در مناطق حاشیه شهر بانه افزود: هم اکنون طرح و برنامه برای حل معضل حاشیه نشینی در شهرهای دیگر در ابتدای راه است که بانه در این زمینه پیشرفت بسیار خوبی داشته است.
وی ضمن تقدیر از مشارکت گسترده شهروندان در محلات الحاقی شهر در طرح توانمند سازی این محلات، تصریح کرد: مفهوم توانمند سازی، مشارکت عمومی مردم در اجرای این طرح ها است که سند ملی توانمند سازی بر مشارکت ساکنان محلات تاکید کرده است.
رستم پور خاطر نشان کرد: حس مسئولیت پذیری و مشارکت گسترده شهروندان یکی از دلایل مهم پیشرفت اجرای طرح توانمند سازی محلات حاشیه ای است.
وی رونق تجاری شهر بانه را نشان از مشارکت فعال مردم دانست و افزود: مشارکت خود جوش مردم در حوزه های عمرانی و کسب و کار عوامل موفقیت و پیشرفت بوده که مشارکت خود جوش مردم از مهمترین ظرفیت های اجرای طرح ها است.
وی به نقش نهادهای مردمی در تشویق و ترغیب شهروندان به مشارکت در اجرای طرح های مختلف اشاره کرد و گفت: امیدوارم با همکاری انجمن های مردمی و فعالان اقتصادی پروسه توانمند سازی ادامه داشته باشد.
وی خاطر نشان کرد: با توجه با اینکه محلات خارج از محدوده به محدوده شهر الحاق شده این محلات را محلات کم خوردار می نامیم امیدواریم محلات کم برخوردار از امکانات رفاهی، خدماتی و فرهنگی برخوردار شوند.
شهردار بانه تاکید کرد: با پیگیرهای جدی شورای دوره چهارم در راستای مطالبات به حق حاشیه نشینان و الحاق محدوده 433 هکتار به محدوده شهر، این محدوده جزی از شهر بانه شده و هم اکنون حاشیه نشینی در بانه وجود ندارد.
او افزود: در بحث خدمات رسانی، گذر بندی معابر و احداث بلوار و خیابان ها به محدوده 433 هکتاری، اقدامات خوبی انجام شده اما همچنان در ابتدای راه هستیم.
وی توانمند سازی بانوان را یکی دیگر از اقدامات اساسی در راستای برنامه های الحاق محدوده 433 هکتاری به محدوده شهر عنوان کرد و گفت: به دلیل اینکه سکونتگاه های غیر رسمی خارج از چهارچوب طرح جامع و تفضیلی شکل می گیرد امکانات زیر بنایی و شریان های ارتباطی آن با محلات دیگر یکسان نیست و از بسیاری از امکانات محروم هستند.
رستم پور تصریح کرد: حاشیه شهر بانه نیز همانند حاشیه دیگر شهرهای کشور از دسترسی به امکانات مناسب محروم بودند اجرای طرح توانمند سازی بانوان یکی از اقدامات مهم در راستای دسترسی یکسان به امکانات است.
به گفته وی، شریان های اصلی در محدوده 433 هکتاری بانه مانند بلوار 32 متری، بلوار 54 متری، خیابان 16 متری و بسیاری از راه های ارتباطی انجام شده و معابر داخل محلات نیز در سالهای آینده انجام می شود.
شهردار بانه با بیان اینکه توانمند سازی حاشیه شهر با واگذاری خدمات ختم نمی شود، افزود: در 60 سال اخیر بحث حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیر رسمی در ایران شکل گرفت و این موضوع به یک معضل در سراسر کشور تبدیل شد.
وی اظهار داشت: در سال 82 هیات دولت بحث سند ملی توانمند سازی و ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی را تصویب کرد که متاسفانه با توجه به اینکه برنامه ریزی ها در سطح ادارات و دستگاه های اجرایی کند است تصویب طرح ها و برنامه ها با اجرای آن فاصله زمانی زیادی دارد.
وی افزود: در دولت نهم و دهم بحث توانمند سازی حاشیه شهرها متوقف شد و در دولت یازدهم نیز بحث سند ملی توانمند سازی سکونتگاه های غیر رسمی بار دیگر مطرح شد.
رستم پور گفت: با توجه به اینکه بحث توانمند سازی سکونتگاه های غیر رسمی در سال 94 در سطح استان کردستان مطرح شد و در دستور کار استانداری و وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت خوشبختانه شهر بانه در حوزه راه و خدمات زیربنایی، و کسب کار در توانمند سازی پیشرو بوده است.
در ادامه این آیین رئیس دانشگاه علمی و کاربردی شهرداری بانه نیز گفت: در حال حاضر همه محلات شهر بانه به صورت یکسان از امکانات برخوردار هستند و بحث حاشیه نشینی با همت و تلاش مجموعه شورا و شهرداری بانه به اتمام رسیده است.
عبدالواحد رفاعی افزود: شورا و شهرداری بانه زمینه را برای توسعه چند جانبه فراهم کردند و در بحث اجتماعی و فرهنگی اقدامات خوبی انجام شده و بسیار از کارهای فرهنگی و اجتماعی با همکاری شورا و شهرداری انجام می شود.
وی یکی از اقدامات مهم شورا و شهرداری بانه را راه اندازی و تاسیس دانشگاه علمی و کاربردی عنوان کرد و گفت: این دانشکده در سال 94 فعالیت آموزشی خود را شروع کرد و در 2 ترم دانشجو پذیرفته است.
وی تحصیل بیش از 170 دانشجو، تدریس 60 مدرس و ایجاد اتاق کارآفرینی را از مهمترین اقدامات دانشگاه علمی و کاربردی شهردار بانه عنوان کرد.
رفاعی، مهارت افزایی و توانمند سازی دانشجویان را یکی از اهداف این دانشکده دانست و افزود: از طریق اتاق کارآفرینی دانشگاه طرح توانمند سازی محلات با دبیری شهردار بانه اجرا شود و اجرای این طرح با مشارکت 200 نفر از بانوان محله مولوی اجرا شد.
وی اظهار کرد: دوره های آموزشی مدیریت خانواده با همکاری کارشناسان بهزیستی و آموزش حفاظت از محیط زیست با همکاری انجمن پاژین برگزار شد.
این مسئول یکی از مهمترین نتایج اجرای طرح توانمند سازی را شناسایی 10 نفر کارآفرین خواند افزود: هر کدام از این کارآفرینان زمینه اشتغال سه نفر را فراهم کردند.
وی اظهار کرد: در دی ماه سال جاری دوره های آموزشی کوتاه مدت کامپیوتر و هنرهای دستی برگزار می شود.
در طرح توانمند سازی محلات حاشیه شهر بانه، محله مولوی به عنوان پایلوت انتخاب شد و دوره های مختلف آموزش خیاطی و دیگر صنایع دستی را به صورت رایگان برای بیش از 200 نفر از بانوان این محله با همکاری شورا، شهرداری، دانشگاه علمی کاربردی، شرکت تعاونی شیلان بانو و زیلان خاتون برگزار شده که در این دوره ها 10 نفر کارآفرینی شناسایی شده و زمینه اشتغال 30 نفر فراهم شده است.
در پایان این آیین از بانوان کارآفرین محله مولوی تجلیل شد.
بانه در 242 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
7469/1904
خبرنگار: زینب طلائی/** انتشار دهنده: مسعود احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *